Google Services

Translate
Close
Search
Close
School Logo

Lozells Junior and Infant School and Nursery

Our Staff

  LOZELLS JUNIOR & INFANT SCHOOL & NURSERY STAFF LIST: SEPTEMBER 2021

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM

NON-TEACHING SUPPORT STAFF

Headteacher

Mrs Avnish Dhesi

B029

25116

ICT Manager

Mr Saheed Iqbal

B023

25111

Deputy Headteacher

Mrs Jessica Merritt

A31

25109

Office Manager

Mrs Noreen Begum

B027

25113

AHT Inclusion

Ms Steph Welch (DSL) (W,Th,F)

B028

25112

Receptionist

Mrs Zinate Abdool-Carrim

B027

25101

AHT Teaching and Learning

Mrs Amy Lloyd (M,T,W)

B024

25110

Parent Ambassador

Miss Reshma Begum (M,T)

B027

25101

School Business Manager

Miss Jodie Duffin

B027

25114

Parent

Ambassador

Mrs Syeda Kazmi

B027

25101

EXTENDED LEADERSHIP TEAM

Finance Officer

Mrs Hilary Pitt

B027

25104

EYFS Leader

Mrs Dipika Patel

A31

25118

 

 

 

 

Phase 1(Y1-2) Leader

Mrs Reka

B024

25206

PASTORAL SUPPORT-STAFF

Phase 2 (Y3-Y4) Leader

Mrs Montaque

B024

25209

Pastoral Manager

(Leadership Team)

Miss Iantha Grant (Deputy DSL)

B028

25108

Phase 3 (Y5-Y6) Leader

Mr English

B024

25215

Learning Mentor

Mr Colin Thompson (W,Th,F)

B028

25115

GOVERNORS

Mrs Farheen Ahmed (Chair), Ms Karen Grant (Vice Chair ), Mrs Nasema Akhtar (Parent)

Mrs Avnish Dhesi (HT), Mr David Campbell (Staff), Mrs Kerensa Neal (Co-opted)

Class

Room/Ext

Teacher

Support Staff

PPA Cover / Intervention

N

A03

A04

25201

Mrs Lyndsey Cutler (M,T,W)

Mrs Rajia Begum  (Th, F)

Miss Miriam Ahmed

Ms Purdy Sidhu

 

Ms Raj Chumber (pm)

 

& Mrs Tahirah Woodburn

 

Mr Ron Blackwood – Intervention Teacher

RF

A06

25202

Mrs Dipika Patel

EYFS Lead

Mrs Tejal Majmudar

RT

A05

25203

Miss Jo Hocking

Mrs Nasima Begum

1F

A08

25204

Mrs Bal Mahli

History & Geography Lead

Mrs Rukhsana Begum

Mrs Sawpna Khatun (M,T,Th)

Ms Carrie Morrison

1T

A09

25205

Mrs Nicki Osborne

2F

A10

25206

Mrs Anna Reka (M,T,W)

Maths Lead

Mrs Kirandeep Samra Phonics Lead (W,T,F)

Mrs Rahima Begum

2T

A11

25207

Ms Corrine Matthews

Ms Raj Chumber (am)

3F

B04

25208

Mr Abu-Bakkor Khan

Mr M Saqib Yasin

3T

B05

25209

Mrs Nyasha Montaque

Computing Lead

4F

B06

25210

Ms Shana Wheeler

Science Lead (DSL Trained)       

Mrs Rekha Ganger

 

4T

B07

25211

Miss Naomi Poole

Core  a.m.

A25

25117

Mrs Carol Bond (SENDCo)

Miss Martine Ebanks (M, T, W)

Ms Jayne Downing,  

Ms Christine Judge

Ms Hedieh Pirnazar (until 13.30)

(Miss Ruhena Begum - mat Leave)

5T

B08

25212

Mrs Sabrina Cooner (M,T)

Mrs Anjum Sultana (W,Th,F)

DT Lead

Miss Dillrubah Priya

(Academic Mentor)

5F

B09

25213

Miss Helen Rogers

6T

B010

25214

Mr David Campbell

(SMSC Lead) (DSL Trained)

Ms Ruth Edwards – (T,W,Th,F – am)

 

6F

B011

25215

Mr Huw English

(Curriculum Lead)

COOKS (Direct Service Staff)

LUNCHTIME SUPERVISORS

Sheila Evans(Cook-in-charge)

Fatuma Aweis, Zi Long, Frances Mulraney, Akhtarun Nessa, Gausiya Pakkar Jacqueline Hamilton

Roda Abdullahi, Fadumo Ahmed, Janno Ahmed, Ditia Begum, Rukhsana Bi, Thaiba Bi, Monica Davis, Vidya Devi, Rashida Jabeen, Asmina Begum, Faadumo Guuleed, Mubarak Kazi, Safina Pervaiz, Shomita Begum, Nicola Cooke, Nazia Afsar

              

 

Our Awards

Top